Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


impulsy:nova_krizova_cesta

Nová křížová cesta v krajině Olešnicka

Římskokatolická farnost Olešnice společně s městem Olešnice a dalšími partnery realizovala v posledních letech dva výrazné stavební projekty, které mají význam nejen pro farníky. Komunitní centrum Rafael ve dvoře fary a nová Boží muka „u letiště“ jsou místy zajímavými pro místní a dokonce i pro mnohé návštěvníky regionu. A nejen zajímavými. Jsou místy setkávání, modlitby, vzpomínky. Místy, která mají svou atmosféru a smysl.

V roce 2009 požehnal papež Benedikt XVI. tři olešnické základní kameny. Nyní zbývá poslední z nich. Chceme nyní realizovat projekt možná stavebně jednodušší než předchozí, o to však náročnější z hlediska promýšlení formy a zejména obsahu. V krajině nedaleko Olešnice vznikne křížová cesta. Některé její prvky se již rýsují, některé ještě zdaleka nejsou hotové. Rádi bychom Vás pozvali k účasti na jejich vytváření.

Můžeme nyní společně přemýšlet o tom, jak bude křížová cesta vypadat, kudy povede a jaké téma ponese. Nechť se to stane tématem běžných rozhovorů tváří v tvář. Zde Vám nabízíme webovou podporu tohoto společného přemýšlení. Díky anketní, mapové a diskuzní funkci těchto stránek může mít poměrně hmatatelné výsledky.

Ať už začnete:

1) prohlížením návrhů zastavení a hlasováním,

2) zakreslovaním jednotlivých míst zastavení do mapy či

3) diskuzí,

neopomeňte kvůli jedné z částí kteroukoli ze třech jmenovaných.

Pomozte vybrat nejvhodnější umělecký návrh

Hlasujte pomocí žlutého rámečku. Obrázky si můžete kliknutím zvětšit. Jedná se o varianty navržené uměleckým kovářem Petrem Cachem. Výsledným řešením bude nakonec pravděpodobně reliéf vyzvdižený na betonovém sloupku.

Vyberte návrh zastavení křížové cesty, který se Vám nejvíce zamlouvá
návrh č.1
návrh č.2
návrh č.3
záleží na místě, proto nelze vybrat
ani jeden z nich se mi nelíbí

Vyznačte do mapy, kde by mohla být jednotlivá zastavení

Pomocí jednoduchého rozhraní portálu zmola.cz můžete v několika krocích ukázaných na obrázku zakreslit do mapy trasu nové křížové cesty. K vlastnímu kreslení přejdete po kliknutí na obrázek. Těšíme se na Vaše návrhy. Pomůžou rozhodnout, kde bude nejlepší jednotlivá zastavení umístit. Pokud byste měli jakékoli technické problémy se zakreslováním, obraťte se na Václava Plíhala (vaclav@zmola.cz) Cesta nejspíše povede za hřbitovem po silnici k vyhlídkové plošině

Diskutujte o tématu křížové cesty

Dosud není zcela zřejmé, jakým způsobem křížová cesta vedle klasického ztvárnění utrpení Ježíše Krista zahrne životy lidí z Olešnice a okolí. Dějiny našeho kraje jsou pohnuté a nabízí se tedy myšlenka věnovat se právě jim. Ovšem i současnost přináší mnohé problémy a bolesti. Je tedy otázkou, jak se k realizaci křížové cesty postavit. Nejde jen o podobu samotných zastavení, ale i o celý proces vzniku křížové cesty a jejího následného „užívání“. Diskutovat lze tedy velmi široce. Žádný nápad není špatný. Každý příspěvek může být svým způsobem prospěšný.

Můžete např. jmenovat bolesti regionu, které lze vtělit do křížové cesty

impulsy/nova_krizova_cesta.txt · Poslední úprava: 2016/04/09 21:48 (upraveno mimo DokuWiki)